Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas chodzenia, masz poczucie, że coś uwiera Cię w bucie – zwłaszcza gdy nosisz wąskie obuwie lub obcasy, a z czasem zaczynasz czuć również ból, koniecznie zgłoś się do podologa, który sprawdzi stan Twoich stóp. Powodem może być wrastający paznokieć, a ta dolegliwość wymaga specjalistycznej interwencji i wdrożenia środków zapobiegawczych, aby problem nie powrócił. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są przyczyny wrastających paznokci i sposoby ich leczenia!
Wrastające paznokcie – objawy, które powinny Cię zaniepokoić
Zastanawiasz się, jak rozpoznać wrastające paznokcie? W pierwszym etapie pojawia się dyskomfort podczas chodzenia i dotykania czubka palca. Jeżeli nosisz wąskie obuwie, możesz odczuwać ból, ponieważ nacisk paznokcia na skórę jest wtedy większy. Zaniedbując taki stan, doprowadzisz do rozwoju małej rany – z czasem zacznie ona krwawić, rozwinie się w niej stan zapalny, wystąpi opuchlizna i bardzo duży ból. Zauważyłeś u siebie podobne objawy? Wrastające paznokcie są możliwe do wyleczenia w sposób bezinwazyjny i bezbolesny, dlatego reaguj niezwłocznie!
Leczenie wrastających paznokci – jak pozbyć się bolesnej dolegliwości?
Aby zniwelować dyskomfort i ból, podolog wykorzystuje kostkę Arkady i różnego rodzaju klamry: Frasera, Ora, metalowe, drutowe, plastikowe czy ze stali chirurgicznej. Są one dobierane indywidualnie do każdego pacjenta, a ich celem jest korekta kierunku wzrostu paznokcia, dzięki czemu nie wbija się on w skórę, a Ty odczuwasz natychmiastową ulgę.
Jak zapobiegać tej dolegliwości? – Przyczyny wrastających paznokci
Chcąc uniknąć dyskomfortu i bólu, warto wdrożyć działania profilaktyczne, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko wrastania paznokci. Wśród najczęstszych przyczyn tej dolegliwości wymienia się:
- nieprawidłowy sposób obcinania płytki – pamiętaj, że należy obcinać ją prosto, unikając tworzenia zaokrągleń na bokach – to właśnie w tych miejscach rosnące paznokcie zaczynają wbijać się w skórę;
- noszenie zbyt ciasnego obuwia lub butów z bardzo wąskimi czubkami;
- nadwaga lub ciąża – w tych sytuacjach stopy są poddawane dużym obciążeniom, a siły działające na czubki palców mogą prowadzić do wrastania paznokci;
- wady stóp – takie jak płaskostopie poprzeczne i koślawość – w takich przypadkach warto pozostawać pod stałą kontrolą podologa;
- predyspozycje wrodzone – jeśli w Twojej rodzinie pojawiał się problem wrastania paznokci, jesteś w grupie ryzyka i powinieneś na bieżąco kontrolować stan swoich stóp.
Chcesz kompleksowo zadbać o stopy i paznokcie? Umów się na wizytę u podologa!
I to nie tylko wtedy, gdy odczuwasz dyskomfort, ból lub zauważyłeś niepokojące objawy. Warto na bieżąco dbać o skórę stóp i paznokcie, aby uniknąć rozwoju poważniejszych dolegliwości. Odwiedź gabinet Podo+Med w Gdyni i skorzystaj z bogatej oferty usług starannie skomponowanych, aby zapewnić Ci zdrowie i kompleksową opiekę. Już dziś umów się na pierwszą wizytę diagnostyczną!