Wrastające paznokcie

Większość ludzi wie, co znaczy problem z wrastającym paznokciem. Każda wizyta u pedicurzystki kończy się bólem, strachem i łzami.

Chirurdzy proponują:
  • usunięcie płytki paznokciowej
  • usuniecie części płytki paznokciowej z macierzą
  • usunięcie macierzy przy pomocy środków chemicznych
  • w ekstremalnych warunkach amputacja paliczka

Nawroty występują w 70% przypadków.

W naszym gabinecie  pielęgnacji stóp możemy rozwiązać ten problem. Wystarczy zdiagnozować problem i zastosować odpowiednią metodę. Do dyspozycji mamy klamry metalowe,drutowe  lub plastikowe B/S Quick,ony clip,   goldstadtspange przyklejane na płytkę paznokciową, które mogą być stosowane na paznokcie kruche i cienkie. Stosuje się je w przypadku niewielkich problemów. Najnowszą i według mojej oceny najlepszą klamrą jest klamra  frasera lub Ora  wykonana z drutu ze stali chirurgicznej. Zadaniem klamry jest spłaszczenie płytki paznokciowej lub zmiana toru wzrostu paznokcia. Zabieg jest bezbolesny nie drażni zmienionych zapalnie wałów paznokciowych może być założona na paznokcie rurkowate, przy znacznej hypergranulacji, u diabetyków ratując przed operacją, nie wymaga przerw w pracy i przynosi z reguły natychmiastową ulgę.

U młodszych  dzieci stosujemy tylko, tamponadę, która regularnie stosowana przynosi bardzo dobre efekty.

Klamer drutowych nie stosujemy: przy braku wzrostu paznokcia,przy słabych paznokciach ze skłonnością do złamań,przy braku współpracy ze strony pacjenta (pacjent nie stosuję właściwej pielęgnacji i tamponady w domu).

Przyczyny wrastania paznokci:
  • Noszenie obuwia za małego, wąskiego, również za szerokich na wysokich obcasach.
  • Wady stóp (płaskostopie poprzeczne, wtórne przeciążenie palucha przy koślawości stępu)
  • Predyspozycje genetyczne
  • Urazy mechaniczne (uderzenie w płytkę paznokciową, wycinanie klinowe kątów paznokcia)

Wrastające paznokcie mogą być skutkiem źle zagojonego paznokcia, który kiedyś uległ uszkodzeniu. Dowiedz się, jak leczymy uszkodzone paznokcie u stóp.