Odciski na stopach stanowią uciążliwą dolegliwość i wymagają specjalistycznej interwencji – samodzielne próby ich usunięcia mogą okazać się bezskuteczne, a zaniedbywanie problemu prowadzi do jego pogłębiania. Korzeń będący rdzeniem odcisku z czasem wrasta coraz głębiej, przenikając przez tkankę miękką i w skrajnych sytuacjach docierając do okostnej. Występujący wtedy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i chodzenie. Właśnie dlatego nie warto zwlekać z wizytą u podologa – nie tylko usunie on dolegliwość, lecz także doradzi skuteczne działania profilaktyczne. Poznaj przyczyny powstawania odcisków i dowiedz się, jak ich unikać!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak powstają odciski na stopach
- czy jesteś w grupie ryzyka,
- jak unikać tej bolesnej przypadłości.
Skąd biorą się odciski na stopach?
Główną przyczynę powstawania odcisków stanowi długotrwały nacisk na tkanki, który może być wynikiem różnych okoliczności.
To warto wiedzieć: W grupie ryzyka znajdują się osoby z nadwagą, mające rozmaite deformacje stóp, wady postawy czy płaskostopie. Nie bez znaczenia jest też rodzaj noszonego obuwia, tryb życia oraz zwyczaje pielęgnacyjne.
Doświadczony podolog zweryfikuje przyczynę powstawania odcisków u danego pacjenta i wdroży skuteczne działania lecznicze, a następnie profilaktyczne.
Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?
Skoro znasz już najczęstsze przyczyny występowania odcisków, pora zastanowić się, jak ich unikać. Wśród kluczowych działań profilaktycznych należy wymienić przede wszystkim:
- staranny dobór obuwia – musi być ono wygodne i dobrze dopasowane, abyś podczas chodzenia nie odczuwał ucisku, a stopa miała zapewnioną odpowiednią amortyzację i była odciążona,
- stosowanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych – zwłaszcza jeśli problem nawraca, a jego przyczyn nie da się natychmiast wyeliminować, na przykład w przypadku:
-
- nadwagi,
- pracy wymuszającej długotrwałą pozycję stojącą,
- uprawiania sportu,
- deformacji stóp,
- wad postawy.
- regularne złuszczanie martwego naskórka i nawilżanie skóry na stopach – dzięki temu zyska ona elastyczność i będzie bardziej odporna na powstawanie zgrubień,
- systematyczną kontrolę stanu stóp – zarówno we własnym zakresie, jak i w gabinecie podologicznym.
Pamiętaj, aby…
każde niepokojące symptomy konsultować ze specjalistą! Warto też odwiedzać podologa profilaktycznie, nawet jeśli Twoje stopy nie wymagają interwencji i są w dobrym stanie. Dzięki temu zyskasz pewność, że są pod dobrą opieką i w razie konieczności uzyskasz szybką pomoc.
Zadbaj o swoje stopy ze specjalistami z Podo+Med w Gdyni!
Nie musisz godzić się na ból i dyskomfort podczas chodzenia – usuwanie odcisków to jedna z usług świadczonych przez podologów z Podo+Med w Gdyni. Wystarczy, że odwiedzisz nasz gabinet, a ocenimy stan Twoich stóp i – jeśli zajdzie taka konieczność – zaplanujemy skuteczne leczenie. Z chęcią doradzimy też działania profilaktyczne, dzięki którym ryzyko powstawania odcisków w przyszłości zostanie zminimalizowane. Skontaktuj się z nami już dziś!