Usuwanie modzeli

Modzele na stopach powstają na skutek tarcia lub ucisku. Powodem jest niewygodne obuwie, zdeformowany układ kostny stóp oraz nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Modzele są przeważnie owalne o żółtawym zabarwieniu. Często spotyka się modzele warstwowe. Uwaga – modzele nie są bolesne. Chyba, że pod modzelem znajduje się odcisk to wtedy pacjent może odczuwać ból.

Modzele na stopach tworzą się najczęściej na opuszkach palców, stawów stopy lub podeszwach stopy nad główkami kości śródstopia.
Utrata elastyczności naskórka i pęknięć prowadzi często do zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych, dlatego modzele które są tego powodem powinny być bezwzględnie usuwane

Jak usuwa się modzele na stopach?

Odróżnienie modzela od odciska nie należy do łatwej diagnozy. Tylko podolog potrafi prawidłowo rozpoznać i odróżnić te stany chorobowe.
Zastosowanie terapii i usuwania modzeli zależy od tego czy modzel składa się z jednej czy z kilku warstw rogowych. Zasada jest taka, że jednorazowo powinna być usuwana jedna warstwa. Wielowarstwowy modzel nie może być usuwany za jednym razem.
Zabieg nie usunie wzmożonej produkcji hiperkeratozy i dlatego aby skutecznie pozbyć się modzeli należy usunąć przyczynę powstawania modzeli.

Stałe usunięcie modzeli w przypadku zmian w układzie kostnym, obniżenia główek kości śródstopia jest niemożliwe.

Do usuwania modzeli podolog używa odpowiedniego skalpela i frezu.

Jak można zapobiegać powstawaniu modzeli?
  • Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia
  • Stosuj odpowiednie odciążenia amortyzujące miejsce powstawania modzela.
  • Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
  • W razie potrzeby zamów indywidualne wkładki ortopedyczne.
  • Używaj specjalistycznych wkładek do butów
  • Unikaj niefachowych zabiegów na stopach

Modzele często występują razem z odciskami. Dowiedz się także, czym charakteryzuje się usuwanie odcisków w naszym gabinecie podologicznym.