Uszkodzenie paznokcia

Ubytki paznokci stóp mogą mieć różne przyczyny – od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe. Uszkodzenia mechaniczne spowodowane są najczęściej mocnym uderzeniem w palec, gdzie wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi cały lub część paznokcia.

W zmianach chorobowych najczęściej mamy do czynienia z ubytkami na paznokciach grzybiczych i paznokciach, w których paznokieć odkleja się od łożyska (onyholiza). We wszystkich przypadkach należy założyć protezę, czyli rekonstrukcję paznokcia, gdyż uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie mogą być podrażnione w skarpetkach lub obuwiu co może doprowadzać do stanów zapalnych i bolesnych obrzęków palca. Wyjątek stanowi paznokieć grzybiczy, gdzie w badaniach mykologicznych wyhodowane zostały jakieś drobnoustroje. Takie paznokcie należy wcześniej oczyścić, wyleczyć a potem poddać rekonstrukcji.

Na czym polega rekonstrukcja paznokci stóp?

Rekonstrukcja paznokci stóp polega na użyciu specjalnej masy żelowej, która staje się podobna do naturalnego paznokcia i jest jakby protezą uszczelniającą łożysko z naturalną płytką paznokciową. Dzięki tym właściwościom w obrębie około- i podpaznokciowym nie dostają się żadne bakterie, grzyby albo pleśnie, co np. przy onyholizie paznokci ma duże znaczenie.

Paznokcie z grzybicą lub gdzie podczas badania mykologicznego wyhodowane zostały jakieś drobnoustroje, rekonstrukcja nie powinna być przeprowadzana. W tym przypadku wpierw należy wyeliminować i wyczyścić powierzchnię od wszelkich drobnoustrojów.

Masy żelowe stosowane do rekonstrukcji paznokci oprócz właściwości przylepnych mają składniki grzybobójcze. Są elastyczne i mają szeroki zakres stosowania w podologii. Na przykład stosuje się je również w celu poprawy wyglądu nierównych płytek paznokciowych, do ochrony i wzmocnienia łamliwych, rozwarstwionych i nadłamanych paznokci. Wypełnia się nimi ubytki po usuwaniu odcisku podpaznokciowego oraz do mocowania tamponady wałów paznokciowych i protektorów. W każdym razie masa do rekonstrukcji paznokci stóp jest bardzo potrzebna i wybitnie dobrze spełnia swoje zadanie poprawiając przy tym wygląd paznokci.

Wytrzymałość założonej masy na paznokciu uzależniona jest od indywidualnego przypadku i jest czynnością jednorazową.

Jak można zadbać o brakującą część paznokcia stopy?
  • Skorzystaj z możliwości umówienia się na wizytę u podologa by dowiedzieć się czy ubytek na Twoim paznokciu nadaje się do rekonstrukcji. W razie potrzeby podolog może pobrać materiał do badań mykologicznych. W razie potrzeby zrobi rekonstrukcję paznokcia. Może zastosować też odpowiednie odciążenie.
  • Ochraniaj palce stóp przed nadmiernym uciskiem w obuwiu.
  • Jeżeli zauważysz pierwsze objawy przypominające krwiak pod paznokciem ? skontaktuj się z podologiem.
  • Zakładaj pierścienie ochronne z miękkim silikonem w celu ochrony przed uciskiem łożyska i brakującego paznokcia
Protetyka paznokci

Podstawowymi różnicami pomiędzy tradycyjną rekonstrukcją a protetyką paznokci metodą Unguisan, jest to, że rekonstrukcja żelem światłoutwardzalnym zapewnia poprawę estetyki paznokcia, natomiast protetyka metodą Unguisan zapewnia efekt kosmetyczny. jak i terapeutyczny. Dodatkowo przy zastosowaniu protezy czas noszenia jej wynosi 3 miesiące (konieczność kontrolowania stanu u podologa), w przeciwieństwie do 6 tygodniowego okresu noszenia klasycznej rekonstrukcji.

Cierpisz nie tylko z powodu uszkodzonego paznokcia, ale także ogólnego stanu stóp? Twoje pięty są przesuszone i pojawiają się w nich rozpadliny? Dowiedz się, jak leczymy pękające pięty.