Uszkodzenie paznokcia

Ubytki paznokci stóp mogą mieć różne przyczyny – od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe. Uszkodzenia mechaniczne spowodowane są najczęściej mocnym uderzeniem w palec, gdzie wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi cały lub część paznokcia.

Uszkodziłeś paznokieć w wyniku uderzenia? Paznokieć zaczął być kruchy i uszkodził się podczas zwykłego chodzenia? Podolog pomoże Ci wyleczyć uszkodzony paznokieć, przeprowadzi także rekonstrukcję paznokcia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się na czym polega ten zabieg. Jeśli twój uszkodzony paznokieć potrzebuje specjalistycznej pomocy, umów się do nas na wizytę. Nasz nowoczesny gabinet podologiczny mieści się na ulicy Czeremchowej 2a, pawilon 10 w Gdyni.

W zmianach chorobowych najczęściej mamy do czynienia z ubytkami na paznokciach grzybiczych i paznokciach, w których paznokieć odkleja się od łożyska (onyholiza). We wszystkich przypadkach należy założyć protezę, czyli rekonstrukcję paznokcia, gdyż uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie mogą być podrażnione w skarpetkach lub obuwiu co może doprowadzać do stanów zapalnych i bolesnych obrzęków palca. Wyjątek stanowi paznokieć grzybiczy, gdzie w badaniach mykologicznych wyhodowane zostały jakieś drobnoustroje. Takie paznokcie należy wcześniej oczyścić, wyleczyć, a potem poddać rekonstrukcji.

Na czym polega rekonstrukcja paznokci stóp?

Rekonstrukcja paznokci stóp polega na użyciu specjalnej masy żelowej, która staje się podobna do naturalnego paznokcia i jest jakby protezą uszczelniającą łożysko z naturalną płytką paznokciową. Dzięki tym właściwościom w obrębie około- i podpaznokciowym nie dostają się żadne bakterie, grzyby albo pleśnie, co np. przy onyholizie paznokci ma duże znaczenie.

Paznokcie z grzybicą lub gdzie podczas badania mykologicznego wyhodowane zostały jakieś drobnoustroje, rekonstrukcja nie powinna być przeprowadzana. W tym przypadku wpierw należy wyeliminować i wyczyścić powierzchnię od wszelkich drobnoustrojów.

Masy żelowe stosowane do rekonstrukcji paznokci oprócz właściwości przylepnych mają składniki grzybobójcze. Są elastyczne i mają szeroki zakres stosowania w podologii. Na przykład stosuje się je również w celu poprawy wyglądu nierównych płytek paznokciowych, do ochrony i wzmocnienia łamliwych, rozwarstwionych i nadłamanych paznokci. Wypełnia się nimi ubytki po usuwaniu odcisku podpaznokciowego oraz do mocowania tamponady wałów paznokciowych i protektorów. W każdym razie masa do rekonstrukcji paznokci stóp jest bardzo potrzebna i wybitnie dobrze spełnia swoje zadanie poprawiając przy tym wygląd paznokci.

Wytrzymałość założonej masy na paznokciu uzależniona jest od indywidualnego przypadku i jest czynnością jednorazową.

Jak można zadbać o brakującą część paznokcia stopy?

  • Skorzystaj z możliwości umówienia się na wizytę u podologa, by dowiedzieć się, czy ubytek na Twoim paznokciu nadaje się do rekonstrukcji. W razie potrzeby podolog może pobrać materiał do badań mykologicznych. W razie potrzeby zrobi rekonstrukcję paznokcia. Może zastosować też odpowiednie odciążenie.
  • Ochraniaj palce stóp przed nadmiernym uciskiem w obuwiu.
  • Jeżeli zauważysz pierwsze objawy przypominające krwiak pod paznokciem ? Skontaktuj się z podologiem.
  • Zakładaj pierścienie ochronne z miękkim silikonem w celu ochrony przed uciskiem łożyska i brakującego paznokcia

Protetyka paznokci

Podstawowymi różnicami pomiędzy tradycyjną rekonstrukcją a protetyką paznokci metodą Unguisan, jest to, że rekonstrukcja żelem światłoutwardzalnym zapewnia poprawę estetyki paznokcia, natomiast protetyka metodą Unguisan zapewnia efekt kosmetyczny, jak i terapeutyczny. Dodatkowo przy zastosowaniu protezy czas noszenia jej wynosi 3 miesiące (konieczność kontrolowania stanu u podologa), w przeciwieństwie do 6 tygodniowego okresu noszenia klasycznej rekonstrukcji.

Cierpisz nie tylko z powodu uszkodzonego paznokcia, ale także ogólnego stanu stóp? Twoje pięty są przesuszone i pojawiają się w nich rozpadliny? Dowiedz się, jak leczymy pękające pięty.