Wrastanie paznokci to przypadłość powodująca ból, dyskomfort i stan zapalny, a zaniedbana może przyczynić się do ropnego zakażenia oraz znacznego obniżenia jakości życia – w skrajnych przypadkach niemożliwy staje się codzienny spacer, a chodzenie w butach to prawdziwy koszmar. Aby tego uniknąć, warto już dziś wdrożyć działania zapobiegawcze mające na celu uniknięcie problemu. Poznaj przyczyny wrastających paznokci, których z łatwością unikniesz!
Wrastające paznokcie – najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania
Na początku warto dowiedzieć się, na czym polega zjawisko wrastania paznokci. Otóż ma ono miejsce, gdy krawędź płytki wbija się w otaczającą ją skórę i zaczyna w nią wrastać, powodując początkowo ból przy dotykaniu i chodzeniu, a następnie stan zapalny. Konieczna jest wtedy interwencja podologa – metody leczenia wrastających paznokci są różne. Stosowane są specjalne klamry, interwencje chirurgiczne, a niekiedy jedyne skuteczne rozwiązanie to plastyka wałów okołopaznokciowych. Jednak można – i warto – tego uniknąć! Wśród najczęstszych przyczyn problemu wymienia się noszenie źle dobranego obuwia czy błędy pielęgnacyjne – masz na to wpływ, dlatego nie jesteś skazany na bolesną dolegliwość.
Profilaktyka wrastających paznokci – kilka praktycznych wskazówek
Skoro wiesz już, czym są wrastające paznokcie, czas zadbać o to, aby nie były one Twoim problemem. Pamiętaj przede wszystkim o:
- starannym dobieraniu obuwia – unikaj butów o ciasnych czubkach wywierających nacisk na palce, niewygodnych i zbyt małych,
- prawidłowym obcinaniu paznokci – powinny one być skracane prosto lub z bardzo delikatnym zaokrągleniem krawędzi. Niedopuszczalne jest zostawianie ostrych krawędzi, gdyż to właśnie one będą z łatwością wbijać się w otaczającą je skórę i powodować bolesne dolegliwości,
- kontrolowaniu stanu swoich paznokci u stóp – z powodzeniem zrobisz to samodzielnie, obserwując wygląd płytki – zwłaszcza na krawędziach – oraz otaczającego ją wału. Niepokojące powinny być wszelkie zmiany związane ze zwężeniem paznokcia i zwiększeniem masywności tkanki wokół niego, opuchlizna, zaczerwienienie czy ropna wydzielina.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy wzbudzające Twoje wątpliwości, natychmiast zarezerwuj wizytę u podologa. Być może problem okaże się błahy i szybki do rozwiązania, unikniesz jednak ryzyka rozwoju stanu zapalnego, zakażenia czy narastającego bólu.
Chcesz sprawdzić stan swoich paznokci pod okiem profesjonalisty? Zrobisz to w naszym gabinecie!
Odwiedź Podo+Med w Gdyni i przekonaj się, czy Twoje paznokcie nie wymagają interwencji podologicznej. Konsultacja diagnostyczna to pierwszy krok ku zdrowym stopom. W przypadku dostrzeżenia ewentualnych nieprawidłowości przystąpimy do działania – zaplanujemy skuteczną terapię i przywrócimy Ci komfort oraz zniwelujemy ewentualne dolegliwości bólowe. Nasze doświadczenie pozwala nam starannie dobrać stosowane metody i zapewnić pacjentom efektywne leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb.