Usuwanie odcisków

Do bardzo częstych dolegliwości stóp należą twarde odciski na stopach. Są to twarde miejsca powstałe na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku. Na skutek tarcia za sprawą niewygodnego obuwia albo na skutek ucisku kości (od spodu) tkanka skórna zaczyna się bronić i robi się coraz twardsza aż powstanie grube miejsce rogowe przekształcające się w następnym stadium w bolesny odcisk.

Chciałbyś pozbyć się odcisków raz na zawsze? Nie mogłeś lepiej trafić. W naszym gabinecie usuwamy nie tylko sam odcisk, ale także przyczynę jego powstawania. Co najważniejsze, robimy to bezboleśnie. Dowiedz się więcej o usuwaniu odcisków i umów się na wizytę w naszym gabinecie podologicznym, który znajduje się na ulicy Czeremchowej 2a, pawilon 10 w Gdyni.

Odciski na stopie – jak je rozpoznać?

Odciski od zewnątrz przybierają różny kształt, od okrągłych do podłużnych i elipsoidalnych. W podologii znanych jest aż 9 rodzajów odcisków. Często są bardzo bolesne. Powodem bólu jest rdzeń lub tzw. korzeń w kształcie stożka, który z biegiem czasu wrasta coraz głębiej w stopę. Może on przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej. Usuwanie takiego odciska, jest bardzo pracochłonne.

Najczęściej rozpoznawalne są odciski twarde ‚Clavus Durus’ i odciski w wale paznokciowym ‚Clavus Sulcus’. Te dwa rodzaje odcisków usuwa się najłatwiej. Często spotykanym miejscem odcisków na stopach jest śródstopie, czyli przednia część stopy. Odciski mogą też wystąpić na pozostałych częściach stopy jak również w wale paznokciowym, a nawet pod płytką paznokcia.

Dlaczego ważne jest podologiczne usuwanie zmian?

Domowe sposoby usuwania odcisków za pomocą zmiękczających płynów i plastrów często są bezskuteczne, bo bez odpowiedniej profilaktyki odcisk potrafi się odnawiać, a nawet przybierać większą i groźniejszą postać. Nieusuwane odciski są wdeptywane coraz głębiej. Mogą doprowadzić do coraz większego bólu i być powodem stanów zapalnych.

Jak usuwa się odciski na stopach?

Niezmiernie ważne jest rozpoznanie i ocena chorej skóry. Podolog potrafi rozpoznać czy ma do czynienia z odciskiem, czy np. z modzelem albo brodawką.

Po dokładnej analizie i rozpoznaniu odmiany odciska, podolog przy pomocy odpowiednich narzędzi usuwa odcisk. Często się zdarza, że dokuczliwe odciski zakończone rdzeniem trzeba usuwać częściowo, pojawiając się u podologa nawet kilka razy.
Do usuwania odcisków najczęściej stosuje się środki złuszczające, dłuta podologiczne, skalpel, odpowiednio dobrany frez oraz specjalne opatrunki.

Jak zapobiegać ich ponownemu tworzeniu się?

  • Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia
  • Dokładnie osuszaj strefę międzypalcową. Szczególnie jeżeli masz palce ściśle przylegające do siebie. W tym celu używaj ręcznika z chłonnego materiału.
  • Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure. W szczególności dotyczy to miejsc przy wale paznokciowym.
  • Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
  • W przypadku odcisków odnawialnych dobrym sposobem jest chodzenie w wygodnych butach z indywidualną wkładką ortopedyczną.

Kiedy często masz problem z odciskami, prawdopodobnie jest to wina obuwia. Źle dobrane buty, które uciskają Twoje stopy, mogą być przyczyną także wrastających paznokci. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić.