Usuwanie modzeli

Modzele na stopach powstają na skutek tarcia lub ucisku. Powodem jest niewygodne obuwie, zdeformowany układ kostny stóp oraz nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Modzele są przeważnie owalne o żółtawym zabarwieniu. Często spotyka się modzele warstwowe. Uwaga – modzele nie są bolesne. Chyba, że pod modzelem znajduje się odcisk to wtedy pacjent może odczuwać ból.

Modzele – duże zrogowacenia na podeszwie stopy

W naszym gabinecie podologicznym najczęściej usuwamy je podczas jednej wizyty. Przeczytaj więcej o modzelach, jeśli zauważysz podobne zmiany na skórze twojej stopy, umów się do nas na wizytę. Nasz gabinet mieści się na ulicy Czeremchowej 2a, pawilon 10 w Gdyni.

Gdzie pojawiają się te zmiany skórne?

Modzele na stopach tworzą się najczęściej na opuszkach palców, stawów stopy lub podeszwach stopy nad główkami kości śródstopia.
Utrata elastyczności naskórka i pęknięć prowadzi często do zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych, dlatego modzele które są tego powodem powinny być bezwzględnie usuwane

Jak usuwa się modzele na stopach?

Odróżnienie modzela od odciska nie należy do łatwej diagnozy. Tylko podolog potrafi prawidłowo rozpoznać i odróżnić te stany chorobowe.
Zastosowanie terapii i usuwania modzeli zależy od tego czy modzel składa się z jednej czy z kilku warstw rogowych. Zasada jest taka, że jednorazowo powinna być usuwana jedna warstwa. Wielowarstwowy modzel nie może być usuwany za jednym razem.
Zabieg nie usunie wzmożonej produkcji hiperkeratozy i dlatego aby skutecznie pozbyć się modzeli należy usunąć przyczynę powstawania modzeli.

Stałe usunięcie modzeli w przypadku zmian w układzie kostnym, obniżenia główek kości śródstopia jest niemożliwe. Do usuwania modzeli podolog używa odpowiedniego skalpela i frezu.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli?

  • Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia
  • Stosuj odpowiednie odciążenia amortyzujące miejsce powstawania modzela.
  • Należy korygować deformacje palców i stóp. Najlepiej pod okiem podologa, który w razie potrzeby założy odpowiednie odciążenie lub ortozy.
  • W razie potrzeby zamów indywidualne wkładki ortopedyczne.
  • Używaj specjalistycznych wkładek do butów
  • Unikaj niefachowych zabiegów na stopach

Modzele często występują razem z odciskami. Dowiedz się także, czym charakteryzuje się usuwanie odcisków w naszym gabinecie podologicznym.